مدیر طرح جامع مالیاتی خبر داد : تست اجزای سامانه یکپارچه مالیاتی در محیط شبیه سازی شده


همزمان با برپایی نخستین دوره آموزش فنی و تربیت مدرس سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی ، طرح جامع مالیاتی پس از طی مراحل طراحی و ساخت ، رسما وارد مرحله آغازین پیاده سازی و اجرا شد .
به گزارش رسانه مالیاتی ایران ، نادر آریا مدیر طرح جامع مالیاتی در خصوص اهمیت این رویداد گفت : مرحله آغازین پیاده سازی آزمایشی طرح جامع مالیاتی با دو اقدام عملی آغاز شده که یکی آموزش مدرسین و کارکنان حوزه پایلوت طرح بوده و دیگری ایجاد پایگاه شبیه سازی سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی با هدف تست نهایی سیستم است .
مهندس نادر آریا ، خاطر نشان کرد : ایجاد پایگاه شبیه سازی سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی با چهار هدف عمده صورت می گیرد . نخست تست موثر سیستم ، دوم نمایش کلی عملکرد سیستم ، سوم امکان مشاهده نقش ها و چگونگی ایفای نقش در نظام نوین مالیاتی و نهایتا آمادگی همکاران تحت آموزش جهت کار عملی با سیستم در محیطی شبیه سازی شده از مهمترین اهداف اجرای این مرکز می باشد .
وی ادامه داد : در پایگاه شبیه سازی سامانه یکپارچه مالیاتی ، سه شهر تهران ، اصفهان و کاشان به عنوان محیط شبیه سازی در نظر گرفته شده اند و بخش های مختلف سیستم یکپارچه مالیاتی از قبیل باجه خدمات مودیان ، بخش های پیش خوان ، عملیات پشتیبانی خدمات مودیان ، واحد ثبت نام ، واحد دریافت و پردازش اظهارنامه ، واحد حسابرسی ، واحد حسابداری مالیاتی و وصول مالیات ، به صورت شبیه سازی شده به اجرا در می آیند .
مدیر طرح جامع مالیاتی با بیان اینکه اجرای سیستم به صورت شبیه سازی یک نوع سناریو پلنینگ (scenario planing) به شمار می رود ، عنوان کرد : در این عملیات ، سناریوی تمام فرآیندها که در
وضعیت های مختلف طراحی شده مورد بازنگری قرار گرفته و سناریوهای مختلفی که ممکن است برای مودی و سازمان در جریان کار پیش بیاید نیز بررسی و تست می شود .
آریا با اشاره به اینکه کار طراحی و ساخت سامانه یکپارچه مالیاتی به پایان رسیده و طبق برنامه از پیش تعیین شده ، هم اکنون در مرحله پیاده سازی و اجرای آزمایشی این سامانه در محیط شبیه سازی شده هستیم ،
اظهار داشت : به منظور آمادگی هر چه بیشتر همکاران طرح جامع مالیاتی جهت اجرای مطلوب این سامانه ، برنامه های آموزش و دوره های تربیت مدرس درحال برگزاری است و جزوات راهنمای کاربران نیز تدوین شده و محیط شبیه سازی نیز فراهم شده و درحال اجرا است و اجزای جانبی سامانه نیز آماده بهره برداری هستند .
وی با بیان اینکه زیرساخت های مورد نیاز طرح جامع مالیاتی در کل کشور فراهم شده ، گفت : هم اکنون مرکز داده سامانه یکپارچه مالیاتی راه اندازی شده ، خطوط مخابراتی لازم در سراسر کشور تامین شده و شبکه اینترنتی در سطح کشور در حال امن سازی است و رفع نواقص و اشکالات شبکه های محلی و تامین سخت افزارها و تجهیزات ادارات کل نیز در حال انجام شدن است .
مهندس آریا ، از سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی، زیرساخت ICT، مدیریت تغییر، آماده سازی ادارات کل ، اقدامات تکمیلی و مخاطرات و مشکلات به عنوان شش محور اصلی کار اجرایی پروژه طرح جامع مالیاتی یاد کرد و گفت : در حال حاضر اقدامات مربوط به مدیریت تغییر و آماده سازی ادارات کل در حال انجام است و آماده سازی فضاهای کاری و بحث اصلاح ساختار و تفکیک وظایف مالیاتی نیز انجام گرفته و همچنین پیش بینی تیم هایی جهت هدایت و پایش روند پیاده سازی طرح را در ادارات کل و نیز پیش بینی مرکز پاسخگویی فنی برای اجرای سامانه یکپارچه مالیاتی نیز شده است .
وی در خصوص کیفیت دوره های تربیت مدرس نیز گفت : در دوره آموزشی تئوری و عملی که برگزار می شود سه گروه حضور دارند ؛ سری اول افرادی که قرار است این سامانه را آموزش دهند یعنی مدرس سایر همکاران شوند ، سری دوم آموزش کاربران ارشد اولین بخش های پایلوت است (که قرار است در سه استان انجام شود) و سومین سری کارشناسان پاسخگویی فنی هستند که این سه گروه در نوبت اول آموزش می بینند.
آریا با اشاره به مدت زمان دو ماهه این دوره آموزشی ، عنوان کرد : آنچه که در این دوره آموزش داده می شود نتیجه کار تقریبا دو سال در دو هزار صفحه مستند است، مستنداتی که به صورت الکترونیکی در اختیار شرکت کنندگان در کلاس قرار گرفته است ؛ از جمله معرفی سامانه نرم افزار یکپارچه مالیاتی، بحث مفاهیم نوین مالیات ستانی، فرآیندهای مصوب گردش کار جدید، مهارت های تدریس و... البته پس از بحث های تئوری ، شرکت کنندگان به صورت واقعی در محیط شبیه سازی شده این سیستم کار می کنند.

تاریخ خبر:1391/12/13
⏺ [1397/07/17] نایب رئیس مجلس در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی: تلاش سازمان مالیاتی در شفاف سازی اطلاعات ستودنی است
⏺ [1397/07/14] رئیس‏ سازمان بورس و اوراق بهادار: طرح جامع مالیاتی پیشرفت های بسیار مطلوبی دارد
⏺ [1397/05/15] طرح جامع مالیاتی، امکانی ارزشمند در حوزه نظام مالیات الکترونیک است
⏺ [1397/02/16] امکان ارسال صورت معاملات فصلی سال 1396 تا پایان اردیبهشت ماه
⏺ [1396/05/11] اطلاعیه در خصوص ارسال فهرست معاملات فصل بهار سال 1396
⏺ [1396/03/29] قابل توجه صاحبان مشاغل شرایط بهره مندی از تسهیلات مالیات مقطوع تبصره ماده 100 اصلاحی مصوب 31/04/1394 قانون مالیاتهای مستقیم
⏺ [1396/03/24] صاحبان مشاغل خودرو تکلیفی به ارایه اظهارنامه مالیاتی ندارند
⏺ [1395/09/15] بازدید نایب رئیس مجلس و معاون وزیر تعاون از دستاوردهای طرح جامع مالیاتی
⏺ [1395/02/28] بخشودگی جرائم فروردین ماه 1395 در خصوص پرداخت مالیات حقوق و مالیات قطعی موضوع تبصره ماده 86 قانون مالیاتهای مستقیم
⏺ [1395/02/14] رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور: شفاف سازی مبادلات اقتصادی و تحقق مالیات الکترونیکی از اهداف مهم طرح جامع مالیاتی
آرشیو اخبار